Terwijl de Tour de France nog maar net achter de rug is, staan de volgende wedstrijden in de WorldTour al op het programma. Morgen wordt de Clásica San Sebastian gereden, terwijl zondag de eerste etappe van de Ronde van Polen op het programma staat.
Baskische semiklassieker
De Clasica San Sebastian is een belangrijke semiklassieker door het heuvelachtige Baskische landschap. Zowel de Jaizkabel (een serieuze klim met een lengte van 8 kilometer ) als de Arkale worden twee keer beklommen. Vanaf de Arkale is het nog zo’n tien kilometer tot de eindstreep.
De Ronde van Frankrijk is het podium waar wielrenners zich willen bewijzen. Voor onbekende renners is meestal niet meer dan een bijrol weggelegd. Toch manifesteerden zich de voorbije weken een aantal jonge renners die bij het grote publiek nog onbekend waren. In dit bericht lees je over vijf jonge talenten die in de Tour van 2011 doorbraken.
Lees ook: De tien grote meneren van de Tour 2011
1. Pierre Rolland
Pierre Rolland viel al op in de Dauphiné van 2008. Hij werd destijds tweede in de vierde etappe en won het bergklassement. Naar verluidt ging het daarna wat minder met Rolland omdat hij niet serieus genoeg met zijn sport bezig was. In deze Tour de France bewees Pierre Rolland nog maar eens een talentvol klimmer te zijn. De 24-jarige Fransman reed een uitstekende Tour. Aanvankelijk vooral in dienst van Thomas Voeckler, die hij over de Pyreneeën en Alpen loodste. Toen de kansen van Voeckler op geel gedaan waren, kon Rolland zijn eigen koers rijden. De beloning volgde in de vorm van een overwinning op Alpe d’Huez en de witte trui van het jongerenklassement.
De Ronde van Frankrijk is het podium waar wielrenners zich willen bewijzen. Voor sommige favorieten liep de voorbije Tour uit op een teleurstelling. Anderen manifesteerden zich juist als topper of bevestigden hun status. Ik maakte een top 10 van de beste renners uit de Tour van 2011. Subjectief? Ongetwijfeld. Reacties? Welkom! In dit bericht de eerste vijf. Bekijk ook de nummers 6 tot en met 10. Later vandaag volgen nog lijstjes met de vijf ontdekkingen van deze Tour de France.
1. Cadel Evans
Ere wie eer toekomt: Cadel Evans was gewoon de beste renner in deze Tour de France. Evans, die in het verleden nog wel eens een off-day had, streed vanaf dag één mee in de top van het klassement. De allrounder kan ook op elk terrein uit de voeten. Evans won de etappe op Mûr-de-Bretagne in een sprint bergop, ging in het hooggebergte met de besten zowel omhoog als omlaag en reed een geweldige tijdrit. Al met al een terechte Tourwinnaar.
2. Mark Cavendish
Het Britse sprintkanon deed het opnieuw: vijf etappezeges in de Tour de France. Hoewel Cavendish al jaren de snelste sprinter in de Tour is, wint hij dit jaar voor het eerst ook de groene trui. De Brit beschikt over een uitzonderlijke versnelling en wordt keer op keer perfect gelanceerd door zijn team, met een glansrol voor de vaste lead-out Mark Renshaw.
De Ronde van Frankrijk is het podium waar wielrenners zich willen bewijzen. Voor sommigen liep de voorbije Tour uit op een teleurstelling. Anderen manifesteerden zich juist als topper of bevestigden hun status. Ik maakte een top 10 van de beste renners uit de Tour van 2011. Subjectief? Ongetwijfeld. Reacties? Welkom! In dit bericht de nummers 6 tot en met 10. Bekijk ook de nummers 1 tot en met 5. Later vandaag volgen nog lijstjes met de vijf ontdekkingen van deze Tour de France.
6. Samuel Sanchez
De beste daler van het peloton werd dit jaar bekroond als beste klimmer. De kopman van Euskaltel is bergop als een van de weinigen in staat het verschil te maken. Sanchez reed bovendien een zeer behoorlijke tijdrit. Omdat hij net geen jaar jonger is dan Cadel Evans, kan Samuel Sanchez volgend jaar terugkomen om de Australiër te onttronen als oudste naoorlogse Tourwinnaar.
Zoals altijd heeft Boxmeer het voorrecht de coureurs als eerste te ontvangen. De wedstrijd daar draagt niet voor niets de naam ‘Daags na de Tour’. De ‘Acht van Chaam’ (inderdaad: geen rondje) is de klassieker onder de Nederlandse criteriums. Al in 1933 werd deze koers voor het eerst verreden.
Cadel Evans is met zijn 34 jaar de oudste Tourwinnaar na de Tweede Wereldoorlog. Het is ook de eerste keer dat een Australiër de Tour de France wint. Australië is na de Verenigde Staten (Greg Lemond en Lance Armstrong) het eerste niet-Europese land dat een Tourwinnaar voortbrengt.
Phil Anderson eerste Australiër in de Tour
In 1981 was Phil Anderson de eerste Australiër die de gele trui mocht aantrekken. Destijds bestond het peloton nog vrijwel uitsluitend uit Europeanen. Inmiddels zijn Australiërs en Amerikanen niet meer weg te denken uit de wielersport.
Op de Avenues des Champs-Élysées liet Mark Cavendish zich niet verrassen. Geheel volgens verwachting wist de Brit de slotetappe van de Tour de France te winnen.
Groene trui definitief voor Cavendish
Nadat ploeggenoot Lars Bak in de slotronde werd ingelopen, kon de trein van HTC-Highroad op volle kracht de sprint aangaan. Mark Renshaw was weer de lead-out, die Cavendish goed op gang trok. De andere sprinters kwamen er vervolgens niet meer aan te pas. De groene trui kwam niet in gevaar: behalve de etappe won Cavendish ook al de tussensprint. Het is de eerste keer dat Cavendish het puntenklassement in de Tour wint.
De Tour de France wordt vandaag afgesloten met de traditionele slotetappe naar Parijs. Aan het begin van de rit zal wel even een rustig worden aangehouden, maar eenmaal op de Champs-Élysées zal het tempo wel de hoogte ingaan. Een enkeling zal nog wel een aanval plaatsen, maar eigenlijk twijfelt niemand eraan dat de etappe zal worden beslist in een massasprint.
Op de voorlaatste dag in de Tour de France heeft Cadel Evans de gele trui overgenomen. De Australiër reed een uitstekende tijdrit waardoor hij nu met 1’33 voorsprong op Andy Schleck leider wordt in het algemeen klassement.
Tony Martin wint tijdrit
Al bij de eerste tussentijden werd duidelijk dat Evans veel sneller reed dan zijn concurrenten in het klassement. Evans kwam zelfs nog dicht bij de ritzege, maar kwam uiteindelijk zes seconden tekort op winnaar Tony Martin. Alberto Contador reed een minuut langzamer dan Evans, maar dat was voldoende voor de derde tijd. Contador schuift in het algemeen klassement op naar plaats vijf.
Recente Reacties